Úspech študentiek katedry grafiky v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska

Hlavným usporiadateľom súťaže Najkrajšie knihy Slovenska je medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Knihy sa hodnotia v rámci siedmich kategórii - vedecká a odborná literatúra, krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače a študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. V 25. ročníku súťaže práve v poslednej kategórii zaznamenali úspech knihy Astronómium a Denník jednej slečny.
Zuzana Šebelová – Astronómium
Zuzana obľubuje encyklopédie a dlho hľadala v kníhkupectvách takú, ktorá by ju oslovila. Márne. Rozhodla sa vytvoriť vlastnú. Snažila sa vžiť do dieťaťa a nájsť vhodnú formu a obsah, ktorý by ho zaujal. Nechcela podávať fakty ťažkopádnym spôsobom, ale hravo pomocou interakcie medzi čitateľom a knihou. A tak vzniklo Astronómium. Kniha o slnečnej sústave je plná kreatívnych nápadov a inovatívnych riešení. Rôzne pop-upy, výsuvy, ukryté informácie a 3D rozlíšenie sú toho príkladom. Čitateľ si nasadí 3D okuliare a postupne sa zoznamuje s hviezdou našej sústavy, planetárnou rodinou či smutným Plutom. A nielen to! Veľakrát sa aj zasmeje, keďže dôležité fakty o planétach sú podané nevšedným spôsobom s veľkou dávkou humoru. Toho dôkazom sú momenty s krásnou Venušou, ktorá tvrdí, že sa bude točiť ako sa jej zachce alebo s Jupiterom, ktorý je taký obrovský, že sa ani nezmestil na papier. S touto knihou o vesmíre zažijete nekonečnú zábavu.


Astronómium sa najlepšie číta s 3d okuliarmi
Zdroj: Zuzana Šebelová
Z časti venovanej Marsu
Zdroj: Zuzana Šebelová
Pop - up
Zdroj: Zuzana Šebelová
Príbeh Pluta
Zdroj: Zuzana Šebelová

Astronómium - Zuzana Šebelová
Zdroj: Zuzana Šebelová

Daniela Vagašová – Denník jednej slečny

Daniele sa zapáčilo zaznamenávanie života, prostredia v ktorom sa ocitla a myšlienok, ktoré jej napadli. Postupom času to viedlo k vytvoreniu kresleného denníka. Ukrýva v sebe spojenie momentov, ktoré zažila so snami, ktoré ju v noci navštívili. Biele strany predstavujú deň a naopak tie čierne, snívanie s nocou. Čitateľ má možnosť nahliadnuť ako vyzerali autorkine ťažké ranné vstávania, cesty do školy autobusom a náhodné stretnutia. Okrem „jednej slečny“ tu vystupuje jej kocúr, ktorý občas mení podobu. Dej je podaný veľmi voľne a spontánne plynie bez začiatku či konca. V ilustráciách autorka kombinovala koláž s linorytom a digitálnou maľbou. Okrem výtvarného prevedenia ku kladom diela patrí autentickosť výpovede a intímny charakter. Ten, komu sa dostane do rúk táto kniha, určite na moment zastane a nechá sa vtiahnuť do surreálneho sveta v ktorom sa bude smiať i tuho premýšľať nad každodennými situáciami v úplne inej perspektíve.

Denník jednej slečny - Daniela Vagašová
Zdroj: Daniela Vagašová
Cesta autobusom
Zdroj: Daniela Vagašová

Noc
Zdroj: Daniela Vagašová

Mačka vesmírna
Zdroj: Daniela Vagašová
Budík
Zdroj: Daniela Vagašová


Komentáre

Obľúbené príspevky